Trumpėjant dienoms, ilgėjant naktims, dauguma žmonių ima jausti nerimą. Kai kurie žmonės jaučia šį nerimą kasmet, vos prasidėjus rudens sezonui. Atšalus orams, jų nuotaiką tampa melancholiška, juos pradeda imti nerimas ar net stipri depresija. Problema yra tuomet, kuomet tie žmonės patys nesuvokia, kad tą depresiją jiems sukelia prasidėjęs rudens sezonas ir, kad tai yra laikina. Tuomet jie pradeda galvoti, kad tai jiems visam laikui – kas dar labiau padidina nerimą ir depresiją.
Supratus ir pripažinus sau, kad kaltininkas visų šių blogų nuotaikų yra ne kas kitas, o prasidėjęs ruduo – žmogus lengviau gali atsikvėpti ir imti ieškoti būdų kaip su tuo nerimu kovoti rudens laikotarpiu.
Kad suprasti ar depresija yra tikrai dėl prasidėjusio rudens – galime pagal šiuos simptomus:
• bloga nuotaika, susierzinimas atvėsus orams, nors ankščiau to nebuvo
• nerimas ir per didelis susirūpinimas kažkuo, atvėsus orams, nors ankščiau to nebuvo
• dirglumas, atvėsus orams, nors ankščiau to nebuvo
• mieguistumas, atvėsus orams, nors ankščiau to nebuvo
• nuovargis, atvėsus orams, nors ankščiau to nebuvo
• dingęs susidomėjimas kasdiene veikla, atvėsus orams nors ankščiau to nebuvo
Viena iš rudeninės depresijos priežasčių – yra saulės spindulių sumažėjimas, dėl kurio mažėja serotonino kiekis. Šis svarbus hormonas veikia nuotaiką, apetitą ir miego kokybę. Taip pat padaugėja hormono – melatonino, kuris verčia jaustis mieguistu ir prislėgtu. Kai nėra saulės – negauname ir vitamino D, kuris yra be galo būtinas mūsų organizmui normaliai funkcionuoti. Dar vienas svarbus veiksnys, kuris lemia blogą savijautą – tai sumažėjęs aktyvumas. Blogėjant orams, mažiau laiko yra praleidžiama lauke, mažiau sportuojama.